ROZWÓJ RYNKU DRONOWEGO DO 2040 – SCENARIUSZ INSTYTUTU LOTNICTWA

2024-09-14 Podziel się artykułem ze znajomymi:
ilot.lukasiewicz.gov.pl

Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa oraz Fundacja „Instytut Mikromakro” przedstawili scenariusz rozwoju rynku bezzałogowych statków powietrznych do 2040 roku. Przygotowany „foresight” stanowi podsumowanie serii wydarzeń, które odbyły się w Instytucie pod nazwą „Droniada Future Forum by Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa” w 2024 r. Rezultaty pracy są efektem wielogodzinnych analiz ekspertów od bezzałogowych statków powietrznych oraz przedstawicieli różnych branż korzystających w swoich przedsięwzięciach z bezzałogowców.

Przygotowany Foresight ma służyć obrazowemu przedstawieniu jak może wyglądać rozwój rynku bezzałogowych statków powietrznych w Polsce. Przedstawiony scenariusz jeden z alternatywnych kierunków rozwoju rynku dronowego w naszym kraju.

„Foresight pozwala określić na jakim etapie rozwoju znajduje się polski rynek dronowy, w tym z jakimi wyzwaniami się mierzy. Chcieliśmy zarysować kierunek, który zapewni jej szybki rozwój. – Polska ma szansę na rozwój dobrze prosperującego sektora BSP i ma potencjał do budowania przewagi konkurencyjnej, zarówno na rynku unijnym, jak i światowym” – stwierdził dyrektor Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa, dr inż. Paweł Stężycki. Opracowany przez Instytut lotnictwa scenariusz rozwoju można pobrać ze strony instytutu pod adresem:  https://ilot.lukasiewicz.gov.pl/foresight-czyli-scenariusze-rozwoju-rynku-bsp-jaka-jest-przyszlosc-branzy-dronowej/

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media