„Aby normy prawne faktycznie odnosiły realny skutek i oddziaływały na rzeczywistość, należy pamiętać o konieczności ich odpowiedniego usankcjonowania. W przeciwnym wypadku dyspozycja pozbawiona sankcji, tak zwana lex imperfecta, nie będzie w stanie realizować odpowiednich, zamierzonych celów. (…)
W celu zapewnienia właściwej realizacji przepisów, które prawodawca wprowadził w ustawie z dnia 11 stycznia 2018 r. o elektromobilności i paliwach alternatywnych (dalej: „ustawa o elektromobilności”), zdecydowano się na zastosowanie instrumentów zabezpieczających w postaci katalogu deliktów administracyjnych oraz odpowiednich kar pieniężnych. (…)
Zgodnie z art. 189b kodeksu postępowania administracyjnego przez administracyjną karę pieniężną rozumie się określoną w ustawie sankcję o charakterze pieniężnym, nakładaną przez organ administracji publicznej, w drodze decyzji, w następstwie naruszenia prawa polegającego na niedopełnieniu obowiązku albo naruszeniu zakazu ciążącego na osobie fizycznej, osobie prawnej albo jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej.”
– fragment artykułu pt. „Kary pieniężne w ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych”,
całość dostępna na stronie: https://prawodronow.pl/smart-mobility/kary-pieniezne-w-ustawie-o-elektromobilnosci-i-paliwach-alternatywnych/