ZGŁASZANIE LOTÓW DRONÓW W POLSCE STAJE SIĘ JESZCZE PROSTSZE – NOWA APLIKACJA DRONETOWER

2024-04-18 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej uruchomiła nową aplikację DroneTower, która ułatwia zgłaszanie planowanych lotów dronami. Aplikacja stała się oficjalnym systemem teleinformatycznym, który ma usprawnić administracyjne procedury dla pilotów i właścicieli dronów.

„Uruchomienie tej aplikacji było koniecznością, bardzo nam zależało, żeby to był produkt nasz, własny, polski, kontrolowany przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej” – podkreślił minister infrastruktury Dariusz Klimczak. Wskazał na potrzebę wprowadzenia polskiej aplikacji do zarządzania dronami, szczególnie w obecnych niespokojnych czasach, gdzie bezpieczeństwo i gospodarka są ze sobą ściśle powiązane.

Aplikacja DroneTower to narzędzie stworzone z myślą o bezpiecznym i efektywnym zarządzaniu lotami. System umożliwia sprawdzenie warunków lotu w wybranej lokalizacji oraz pozwala operatorom bezzałogowego statku powietrznego (BSP) zamiaru wykonania lotu (check-in). Dodatkowo zapewnia możliwość niewerbalnej dwustronnej komunikacji z kontrolerem ruchu lotniczego w przypadku wykonywania lotów w strefie kontrolowanej lotnisk czy informowania o sytuacjach awaryjnych. Aplikacja dostarcza informacji o innych zgłoszonych lotach BSP wykonywanych w pobliżu.

DroneTower jest dostępna bezpłatnie na platformach Android i iOS (Google Play oraz App Store). Korzystanie z aplikacji wymaga założenia konta w systemie PansaUTM.

Instrukcja obsługi aplikacji DroneTower jest dostępna na stronie https://www.pansa.pl/dronetower/.

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media