STUDENCI AGH PRACUJĄ NAD DRONEM DO TRANSPORTU KRWI I PRODUKTÓW MEDYCZNYCH

2023-01-04 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Komisja Konkursowa Grant Rektora 2023 na Akademii Górniczo Hutniczej w Krakowie wyłoniła najbardziej strategiczne projekty, którym przyznano dofinansowanie w wysokości 1,3 miliona złotych. Wśród wytypowanych projektów kół studenckich, znalazł się projekt koła naukowego AGH Drone Engineering. Projekt studentów dotyczy opracowania prototypu ultralekkiego drona do transportu krwi i produktów medycznych.

Dron waży mniej niż 2 kg, ma zasięg 10 km i jest w stanie lecieć przez około 20 minut bez postoju. Zgodnie z projektem, ma transportować przynajmniej jedną jednostkę krwi, czyli około 500 ml. Dodatkowo w pojemniku razem z krwią mają znajdować się wkłady chłodzące, które będą pomocne przy utrzymaniu odpowiedniej temperatury w trakcie transportu.

Projekt studentów zapewni wsparcie przede wszystkim dla miast o dużym ruchu ulicznym. Dzięki projektowi AGH Drone Engineering możliwe będzie szybkie dostarczenie odpowiedniej grupy krwi do osoby potrzebującej.

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media