PARLAMENT EUROPEJSKI PRZEGŁOSOWAŁ ZAKAZ REJESTRACJI AUT SPALINOWYCH OD 2035

2023-02-15 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Podczas głosowania, które odbyło się 14 lutego 2023 r. Parlament Europejski przegłosował zakaz sprzedaży i rejestracji nowych samochodów elektrycznych, który jest elementem pakietu Fit for 55. Proponowane zmiany wynikają z realizacji przez UE celu redukcji emisji o 55% do roku 2030, a ostatnim krokiem jest osiągnięcie w 2050 r. neutralności klimatycznej.

Ambitne cele podyktowane zmianą klimatu wzbudzają wiele kontrowersji i skrajnych emocji, zakaz z pewnością odbije się na społeczeństwie, zarówno na konsumentach, jak i na przedsiębiorstwach motoryzacyjnych.

Parlament Europejski odpowiada: „nadal będzie można jeździć obecnymi samochodami. Nowe przepisy nie znaczą, że do 2035 r. wszystkie samochody na drogach nie będą emitować CO2. Jeśli teraz kupimy nowy samochód, możemy nim jeździć do końca okresu eksploatacji. Ale ponieważ średnia żywotność samochodu wynosi 15 lat, musimy zacząć w 2035 roku, aby do 2050 wszystkie samochody były neutralne pod względem emisji CO2”.

Z kolei europoseł-sprawozdawca Jan Huitema twierdzi, że: „rozporządzenie to zachęca do produkcji pojazdów bezemisyjnych i niskoemisyjnych. Zawiera ambitną rewizję celów na 2030 rok oraz cel zeroemisyjny na 2035 rok, który ma kluczowe znaczenie dla osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku. Cele te zapewniają przejrzystość dla przemysłu samochodowego oraz stymulują innowacje i inwestycje dla producentów samochodów. Kupowanie i poruszanie się bezemisyjnymi samochodami stanie się tańsze dla konsumentów, szybciej pojawi się rynek samochodów używanych”.

Nie wszystkich jednak przekonuje linia argumentacyjna PE, niektóre europejskie rządy mają poważne wątpliwości co do tempa wprowadzanych zmian, a do wejścia w życie konieczne jest również zatwierdzenie zakazu przez Radę Unii Europejskiej.

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media