Twórcze drony – komu przysługują prawa autorskie do zdjęć wykonanych przez bezzałogowe statki?

2024-10-08 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Drony powszechnie już kojarzone są z dziedzinami takimi jak fotografia czy przemysł filmowy. Za ich pomocą tworzone są materiały wizualne, które w świetle Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (dalej „Ustawa”) uznane mogą zostać za utwór. Zgodnie z proponowaną przez Ustawę definicją, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia. Co za tym idzie, na ochronę prawnoautorską liczyć mogą zarówno zdjęcia czy filmy wykonane amatorko, jak również te stworzone w warunkach bardziej profesjonalnych – na przykład na planie filmowym.

Nie budzi wątpliwości fakt, że każdy utwór posiada twórcę, choćby twórca ten pozostawał anonimowy lub jego tożsamość z biegiem czasu stała się niemożliwa do ustalenia. Skoro więc nie ma utworu bez twórcy, pojawia się pytanie: kto jest twórcą utworu stworzonego z pomocą bezzałogowego statku powietrznego? Jego operator czy właściciel? A może prawa autorskie przysługują samemu dronowi – skoro maszyna może wykonywać zdjęcia terenu w sposób całkowicie automatyczny?

Doktryna jest zgodna – twórcą w rozumieniu prawa autorskiego może być tylko osoba fizyczna, a więc wyłącznie człowiek, który faktycznie samodzielnie stworzył lub współuczestniczył przy tworzeniu danego materiału. W przypadku dronów najczęściej będzie to osoba, która steruje bezzałogowym statkiem powietrznym i kontroluje kamerę – w końcu to ona decyduje o kadrach, kompozycji, kącie filmowania i innych aspektach twórczych. Nawet działający automatycznie dron rejestruje obrazy korzystając ze stworzonego przez człowieka oprogramowania, na podstawie skonfigurowanych wcześniej ustawień.

Oczywistym jest, że na gruncie powyższego w przyszłości pojawią się spory – choć obecnie niemal jednogłośnie uznaje się, że jedynym podmiotem uznawanym za twórcę jest człowiek, dynamiczny rozwój branży AI z dużym prawdopodobieństwem zmusi sądy i prawodawców do szczegółowego uregulowania problematyki zastosowania sztucznej inteligencji w procesie twórczym. 

Jeśli zainteresowała cię problematyka prawnoautorska, zapoznaj się z poradnikiem: https://poradnik.ngo.pl/prawo-autorskie-podstawowe-pojecia

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media