IRAŃSKIE DRONY NIE RADZĄ SOBIE NA WOJNIE W UKRAINIE

2022-10-07 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Jak donosi ukraińska armia i amerykański Instytut Studiów nad Wojną irańskie drony, w które jest zaopatrzona rosyjska armia nie wywiązują się najlepiej ze swoich zadań.

Zakupione przez Rosję z Iranu drony kamikaze Shahed-136 miały być skuteczną odpowiedzią na duże straty zadawane przez Bayraktary, w które zaopatrzone są Siły Zbrojne Ukrainy. Tak się jednak nie stało i drony te są w łatwy sposób unieszkodliwiane przez wojsko Ukrainy, dlatego zamiast do walki odwetowej są stosowane do barbarzyńskich ataków na infrastrukturę cywilną.

– Nad ranem 8 października żołnierze mobilnej grupy strzeleckiej i przeciwlotniczej brygady rakietowej zastrzelili w obwodzie chersońskim irańskiego drona kamikaze Shahed-136 przy użyciu z wielkokalibrowego karabinu maszynowego Utios. – relacjonuje Dowództwo Sił Powietrznych Ukrainy.

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media