Everdrone wchodzi do Danii – ekspansja dronów ratowniczych

2022-07-08 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Prężnie rozwijająca się szwedzka firma Everdrone oficjalnie podjęła współpracę z Copenhagen Emergency Medical Services. Porozumienie dotyczy wykorzystania przez Duńczyków technologii, która już od paru lat doskonale funkcjonuje w Sztokholmie, a polega na odpowiednim przystosowaniu konstrukcji bezzałogowych statków powietrznych tak, by te były w stanie przetransportować sprzęt ratunkowy na miejsce wypadku. Cały proces trwa krótko, a dzięki wykorzystaniu pozbawionej intensywnego ruchu przestrzeni powietrznej, dron jest w stanie dotrzeć na miejsce zdarzenia w krótszym czasie, niż zrobiłyby to pojazdy naziemne. Takie rozwiązanie niesie za sobą szczególne korzyści, zwłaszcza w terenach trudnodostępnych.

Jak zachwala Daniel Blecher, szef działu obsługi klienta w Everdrone, systemy dostarczane przez ich przedsiębiorstwo są w stanie dotrzeć aż do 340 tys. osób. Już wkrótce, dzięki współpracy z duńskimi służbami ratunkowymi, 110 tys. mieszkańców regionu Nordjylland zostanie objęta zasięgiem działań systemu Everdrone.

„Uruchomienie projektu zajęło trochę więcej czasu niż przewidywano, ale pokonanie wyzwań związanych z operowaniem w przestrzeni powietrznej o dużym natężeniu ruchu, a także nawiązanie współpracy z pierwszymi służbami ratowniczymi i krajowymi władzami lotniczymi poza Szwecją, wiele nas nauczyło. Zgromadziliśmy mnóstwo przydatnej wiedzy, która będzie niezwykle pomocna przy nawiązywaniu nowych partnerstw za granicą” – twierdzi Blecher.

Od początku współpracy na linii Dania-Everdrone minęły dwa lata. Efekty tych działań z roku na rok stają się coraz bardziej widoczne, już teraz według duńskich statystyk wzrósł wskaźnik przeżycia pacjentów z zatrzymaniem akcji serca.

Everdrone skupia się na produkcji cyfrowych systemów bezzałogowych statków powietrznych, które zaprojektowano z myślą o służbie zdrowia i ratownictwie medycznym. Jednym z ciekawszych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę, są wspomniane statki powietrzne transportujące defibrylatory.

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media