DRONY BLACK HORNET W UKRAINIE

2022-11-26 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Norweskie mikrodrony Black Hornet bardzo dobrze sprawdzają się w służbie ukraińskiej armii w toczącej się wojnie z Rosją. Drony zostały zakupione przez Wielką Brytanię i Norwegię, które zorganizowały wspólną pomoc wojskową dla Ukrainy.

Opracowane przez firmę Proxy Dynamics drony to niezwykle przydatne urządzenia wyposażone w kamery, ważą 18 gram, mają zasięg 2 km i mogą unosić się w powietrzu przez 25 minut. Używają ich Ukraińskie służby specjalne, które twierdzą, że sprzęt jest prawie niewidoczny i bardzo cichy.

„Lecieliśmy przy wietrznej pogodzie 10 metrów od grupy żołnierzy i nikt nas nie zauważył. Helikopter jest niezwykle cichy! Na tle nieba widać go z 50 metrów. Na tle podestu / ściany itp. trudno dostrzec nawet z 20” – relacjonuje pilot Black Hornet z Ośrodka Szkolenia Operatorów UAV „Kruk”.

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media