Bezzałogowe statki powietrzne znajdują zastosowanie w licznych dziedzinach. Jednym z obszarów, w którym drony odgrywają szczególnie istotną rolę, jest rolnictwo. Według raportu Argiculture Drones Market Global Report firmy Fortune Business Insights globalny rynek dronów rolniczych w 2023 roku wyniósł 4,98 miliarda dolarów, a do 2032 roku jego wartość ma wzrosnąć do 23,78 miliarda dolarów[1].
Przyszłość rolnictwa będzie obfitować w innowacyjne rozwiązania – drony prawdopodobnie będą wykorzystywane w połączeniu ze sztuczną inteligencją, która pozwoli na m.in. monitorowanie upraw poprzez rozpoznawanie różnych gatunków i odmian oraz różnych etapów ich rozwoju. Mając na uwadze trwające badania nad rozwojem technologii, nie należy zapominać o licznych rozwiązaniach, które już dzisiaj możemy zaobserwować w rolnictwie.
Rolnictwo precyzyjne to koncepcja nowoczesnego prowadzenia gospodarstwa rolnego z wykorzystaniem technik cyfrowych do monitorowania i optymalizacji procesów produkcji rolnej[2]. Już teraz wykorzystanie dronów w rolnictwie pozwala na m.in. monitorowanie stanu upraw, szacowanie szkód łowieckich, opryskiwanie upraw. Drony pozwalają na szybkie monitorowanie stanu ogrodzenia i mogą wykrywać niepożądaną działalność, a także na identyfikowanie chorych, rannych lub zagubionych zwierząt. Agrodrony zmniejszają zużycie chemikaliów poprzez precyzyjne celowanie w obszary wymagające leczenia, co wpływa na oszczędność zasobów naturalnych i zmniejszanie poziomów zanieczyszczeń.
Wykorzystanie dronów w rolnictwie jest szansą na ulepszenie sposobu pracy i warunków życia rolników, a także na zwiększoną efektywność produkcji przy tym samym lub mniejszym poziomie nakładów. Technologia dronowa może zrewolucjonizować rolnictwo, zwiększając jego efektywność i opłacalność, jednocześnie wspierając zrównoważony rozwój.
[1] Agriculture Drones Market Global Report, Fortune Business Insights
https://www.fortunebusinessinsights.com/agriculture-drones-market-102589
[2] Rolnictwo precyzyjne a przyszłość rolnictwa w Europie
https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2016/581892/EPRS_STU(2016)581892_PL.pdf