Drony nadzieją na innowacje w rolnictwie precyzyjnym

2024-09-28 Podziel się artykułem ze znajomymi:
pixaby.com

Bezzałogowe statki powietrzne znajdują zastosowanie w licznych dziedzinach. Jednym z obszarów, w którym drony odgrywają szczególnie istotną rolę, jest rolnictwo. Według raportu Argiculture Drones Market Global Report firmy Fortune Business Insights globalny rynek dronów rolniczych w 2023 roku wyniósł 4,98 miliarda dolarów, a do 2032 roku jego wartość ma wzrosnąć do 23,78 miliarda dolarów[1].

Przyszłość rolnictwa będzie obfitować w innowacyjne rozwiązania – drony prawdopodobnie będą wykorzystywane w połączeniu ze sztuczną inteligencją, która pozwoli na m.in. monitorowanie upraw poprzez rozpoznawanie różnych gatunków i odmian oraz różnych etapów ich rozwoju. Mając na uwadze trwające badania nad rozwojem technologii, nie należy zapominać o licznych rozwiązaniach, które już dzisiaj możemy zaobserwować w rolnictwie.

Rolnictwo precyzyjne to koncepcja nowoczesnego prowadzenia gospodarstwa rolnego z wykorzystaniem technik cyfrowych do monitorowania i optymalizacji procesów produkcji rolnej[2]. Już teraz wykorzystanie dronów w rolnictwie pozwala na m.in. monitorowanie stanu upraw, szacowanie szkód łowieckich, opryskiwanie upraw. Drony pozwalają na szybkie monitorowanie stanu ogrodzenia i mogą wykrywać niepożądaną działalność, a także na identyfikowanie chorych, rannych lub zagubionych zwierząt. Agrodrony zmniejszają zużycie chemikaliów poprzez precyzyjne celowanie w obszary wymagające leczenia, co wpływa na oszczędność zasobów naturalnych i zmniejszanie poziomów zanieczyszczeń.

Wykorzystanie dronów w rolnictwie jest szansą na ulepszenie sposobu pracy i warunków życia rolników, a także na zwiększoną efektywność produkcji przy tym samym lub mniejszym poziomie nakładów. Technologia dronowa może zrewolucjonizować rolnictwo, zwiększając jego efektywność i opłacalność, jednocześnie wspierając zrównoważony rozwój.


[1] Agriculture Drones Market Global Report, Fortune Business Insights

https://www.fortunebusinessinsights.com/agriculture-drones-market-102589

[2] Rolnictwo precyzyjne a przyszłość rolnictwa w Europie

https://www.europarl.europa.eu/RegData/etudes/STUD/2016/581892/EPRS_STU(2016)581892_PL.pdf

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media