Autonomiczne drony – możliwości na przyszłość

2022-06-28 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Jeszcze do niedawna drony autonomiczne, czyli drony, które nie wymagają stałej obsługi przez pilota, były zarezerwowane wyłącznie na cele wojskowe. Obecnie jednak, stopniowo odchodzi się od tego, na rzecz wykorzystania autonomicznych bezzałogowych statków powietrznych również w usługach o charakterze cywilnym. Od niedawna, drony autonomiczne z powodzeniem latają pomiędzy Warszawą a Pułtuskiem i Sochaczewem przewożąc materiał do badań laboratoryjnych. Wykorzystanie tej technologii zdaje się być cenne między innymi w branży ochrony obiektów prywatnych. Potrzeba zatrudnienia ochroniarza może zostać niedługo zastąpiona przez technologię. Drony z zainstalowaną na pokładzie kamerą wykrywającą ruch są w stanie skutecznie monitorować istotne dla przedsiębiorców miejsca i natychmiastowo alarmować w przypadku wykrycia niezidentyfikowanych obiektów.

Zalety dronów autonomicznych wymienia m.in. założyciel firmy Dronehub – europejskiego potentata w zakresie automatycznego monitorowania i gromadzenia danych zbieranych przez bezzałogowe statki powietrzne.  „Autonomiczne drony już dzisiaj są codziennością i nasza firma jest dobrym przykładem tego” – twierdzi Vadym Melnyk, założyciel Dronehuba.

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media