KONIEC NIEZIEMSKICH LOTÓW DRONA-MARSJANINA

2024-01-29 Podziel się artykułem ze znajomymi:
pixabay.com

Amerykańska agencja kosmiczna NASA poinformowała, że marsjański helikopter Ingenuity zakończył swoje działanie na Marsie. Szef NASA Bill Nelson w swoim oświadczeniu podkreślił niezwykłą rolę, którą odegrał helikopter podczas swojej misji. Dron Ingenuity wykonał swój pierwszy lot niemal trzy lata temu, udowadniając, że lot jest możliwy w niezwykle rzadkiej atmosferze Marsa i stał się pierwszym statkiem powietrznym, który wykonał kontrolowany lot pozaziemski.

„To, czego dokonało Ingenuity, daleko przekraczało nasze najśmielsze oczekiwania” – oznajmił szef NASA. To, co miało być jedynie demonstracją technologii z planami na zaledwie 5 lotów, zakończyło się niezwykłym osiągnięciem 72 lotów na Marsie. 18 stycznia 2024 r. łopaty wirnika Ingenuity zostały uszkodzone podczas lądowania w trakcie – jak się okazało – ostatniego lotu. NASA bada możliwość, że łopata śmigła uderzyła w ziemię.

Nazwa drona doskonale obrazuje, to czego dokonał. W kwietniu 2020 roku wiropłat otrzymał nazwę Ingenuity (ang. pomysłowość) od Vanezy Rupani, uczennicy 11. klasy, która wygrała konkurs NASA „Name the Rover”. W atmosferze sto razy rzadszej niż ta na Ziemi helikopter utorował drogę dla przyszłych lotów w naszym Układzie Słonecznym. Jest również pionierem w opracowywaniu bezpieczniejszych misji załogowych na Marsa i nie tylko.

Dziękując Ingenuity w swoim oświadczeniu Bill Nelson, podkreślił, że dron znacznie przyczynił się do tego, co NASA stara się robić – zamieniać niemożliwe w możliwe.

Całe oświadczenie Billa Nelsona dostępne tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=hW5akI5Rnyg

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media