SKAWINA TESTUJE DRONY SZYBKIEGO REAGOWANIA

2022-10-17 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Krakowska firma REAKTO podpisała z władzami Skawiny list intencyjny na przeprowadzenie pilotażu dronów szybkiego reagowania. Drony w systemie szybkiego reagowania spełniają funkcję patrolowe, są w stanie bardzo szybko dostarczyć informację o danym zdarzeniu, jest to szczególnie przydatne w przypadku miejsc trudno dostępnych. W Skawinie docelowym miejscem pracy dronów mają być obszary strefy przemysłowej, rozpoczęcie pracy systemu jest planowane w pierwszą połowę 2023 r.

– Korzystanie z floty bezzałogowych statków powietrznych przez samorząd to już nie science fiction, lecz realna możliwość, na której zyskają wszyscy mieszkańcy w wielu aspektach życia. Niewątpliwą zaletą testowanego rozwiązania jest to, że dron nie zostanie spowolniony przez korek, zalaną jezdnię, powalone drzewa lub pożar. Jest w stanie błyskawicznie przemieścić się z miejsca na miejsce i być „oczami” służb dbających o bezpieczeństwo mieszkańców – uważa burmistrz Skawiny Norbert Rzepisko.

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media