REGULACJA PRAWNA POJAZDÓW AUTONOMICZNYCH W POLSCE

2023-07-10 Podziel się artykułem ze znajomymi:
Pixaby.com

„Samochody autonomiczne przez wiele dekad stanowiły raczej futurystyczne i nierealne wizje świata opisywanego przez autorów powieści science-fiction oraz reżyserów hollywoodzkich filmów akcji. Najnowsze odkrycia technologiczne pozwoliły na stworzenie przez naukowców pierwszych prototypów tego typu pojazdów, które to dość szybko zaczęto testować na ulicach największych miast świata, między innymi w San Francisco. Zgodę na dopuszczenie do ruchu aut autonomicznych wydaje w Stanach Zjednoczonych California Public Utilities Commission. Do tej pory komisja udzieliła już kilku takich zezwoleń, w tym także amerykańskiemu przedsiębiorstwu Cruise. O firmie zrobiło się głośno w 2022 r., kiedy to jeden z należących do Cruise autonomicznych Chevroletów został zatrzymany przez funkcjonariuszy policji. Samochód podczas kontroli niespodziewanie odjechał od policjantów, którzy natychmiast ruszyli w pościg. Ostatecznie Chevrolet zatrzymał się za następnym skrzyżowaniem.

Choć rozwój elektromobilności w zakresie autonomicznego ruchu pojazdów stanowi wizję niezwykle futurystyczną i nowatorską, niesie ze sobą także wiele potencjalnych zagrożeń, zwłaszcza związanych z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a także stwarza problem dotyczący przypisania ewentualnej odpowiedzialności za wyrządzenie szkody. Ponadto, przed czym ostrzega część środowiska naukowego, rosnąca popularność urządzeń wykorzystujących jako paliwo alternatywne energię elektryczną wpłynie na zwiększenie zużycia, a tym samym zapotrzebowania na prąd.”

– fragment artykułu pt. „Inteligentne rozwiązania w transporcie – autonomiczne pojazdy w prawie polskim”,
całość dostępna na stronie: https://prawodronow.pl/smart-mobility/inteligentne-rozwiazania-w-transporcie-autonomiczne-pojazdy-w-prawie-polskim/

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media