Prężnie rozwijająca się szwedzka firma Everdrone oficjalnie podjęła współpracę z Copenhagen Emergency Medical Services. Porozumienie dotyczy wykorzystania przez Duńczyków technologii, która już od paru lat doskonale funkcjonuje w Sztokholmie, a polega na odpowiednim przystosowaniu konstrukcji bezzałogowych statków powietrznych tak, by te były w stanie przetransportować sprzęt ratunkowy na miejsce wypadku. Cały proces trwa krótko, a dzięki wykorzystaniu pozbawionej intensywnego ruchu przestrzeni powietrznej, dron jest w stanie dotrzeć na miejsce zdarzenia w krótszym czasie, niż zrobiłyby to pojazdy naziemne. Takie rozwiązanie niesie za sobą szczególne korzyści, zwłaszcza w terenach trudnodostępnych.
Jak zachwala Daniel Blecher, szef działu obsługi klienta w Everdrone, systemy dostarczane przez ich przedsiębiorstwo są w stanie dotrzeć aż do 340 tys. osób. Już wkrótce, dzięki współpracy z duńskimi służbami ratunkowymi, 110 tys. mieszkańców regionu Nordjylland zostanie objęta zasięgiem działań systemu Everdrone.
„Uruchomienie projektu zajęło trochę więcej czasu niż przewidywano, ale pokonanie wyzwań związanych z operowaniem w przestrzeni powietrznej o dużym natężeniu ruchu, a także nawiązanie współpracy z pierwszymi służbami ratowniczymi i krajowymi władzami lotniczymi poza Szwecją, wiele nas nauczyło. Zgromadziliśmy mnóstwo przydatnej wiedzy, która będzie niezwykle pomocna przy nawiązywaniu nowych partnerstw za granicą” – twierdzi Blecher.
Od początku współpracy na linii Dania-Everdrone minęły dwa lata. Efekty tych działań z roku na rok stają się coraz bardziej widoczne, już teraz według duńskich statystyk wzrósł wskaźnik przeżycia pacjentów z zatrzymaniem akcji serca.
Everdrone skupia się na produkcji cyfrowych systemów bezzałogowych statków powietrznych, które zaprojektowano z myślą o służbie zdrowia i ratownictwie medycznym. Jednym z ciekawszych rozwiązań, na które warto zwrócić uwagę, są wspomniane statki powietrzne transportujące defibrylatory.