PODRÓŻ Z DRONEM – CO MUSISZ WIEDZIEĆ PRZED PODRÓŻĄ SAMOLOTEM?

2024-06-17 Podziel się artykułem ze znajomymi:
Obraz JUNO KWON z Pixabay.

Powody do przewożenia drona samolotem mogą być różne – być może marzysz o uchwyceniu niezwykłych ujęć z wakacyjnych podróży, zajmujesz się profesjonalnym filmowaniem czy fotografią lub chcesz sprawić wspaniały prezent znajomym za granicą. Niezależnie od celu, musisz pamiętać o kilku rzeczach, które pozwolą uniknąć problemów na lotnisku i podczas lotu.

Oto kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę:

1. Upewnij się, że w kraju, do którego lecisz można latać dronem. Krajowe przepisy mogą regulować wywóz dronów oraz sposób ich użytkowania. Sprawdź, czy potrzebujesz specjalnego zezwolenia oraz jakie są lokalne ograniczenia dotyczące latania. Pamiętaj, że w niektórych obszarach, takich jak strefy wojskowe, latanie dronem może być całkowicie zabronione.

2. Każda linia lotnicza może mieć swoje własne wymagania dotyczące przewozu dronów. Zazwyczaj dron może być przewożony jako bagaż podręczny lub rejestrowany, ale warto upewnić się, czy linia lotnicza nie ma szczególnych ograniczeń.

3. Jeśli Twój dron jest zasilany baterią litowo-jonową lub litowo-polimerową, zwróć uwagę na regulacje dotyczące przewozu baterii. Ze względu bezpieczeństwa większość linii lotniczych wymaga specjalnego ich traktowania podczas podróży, by nie dochodziło do zwarcia. Pamiętaj, że nawet jeśli Twój dron nie ma zainstalowanej baterii, warto go odpowiednio zabezpieczyć.

4. Pamiętaj, że w podróż lotniczą nie możesz zabrać ze sobą baterii o mocy powyżej 160 Wh.

5. Ubezpieczenie drona może okazać się przydatne, jeśli planujesz latanie w miejscach, gdzie może dojść do jego uszkodzenia. Przyda się również w przypadku zniszczeń podczas transportu.

Przestrzeganie zasad linii lotniczych oraz lokalnych obostrzeń pozwoli na bezpieczną i spokojną podróż do miejsca, w którym będziesz mógł swobodnie korzystać z drona. Taka dbałość zapewni nie tylko udane ujęcia, ale także spokój podczas całej podróży.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat bezpiecznego podróżowania z dronem, odwiedź stronę Urzędu Lotnictwa Cywilnego: https://www.ulc.gov.pl/pl/kampanie-edukacyjne/5314-podrozuj-bezpiecznie-z-dronem

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media