W HOŁDZIE POWSTAŃCOM – POKAZ DRONÓW W 80. ROCZNICĘ WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO

2024-08-27 Podziel się artykułem ze znajomymi:
Pixabay.com

W tym roku obchodziliśmy 80. Rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – wydarzenia, które zapisało się w polskiej historii jako jeden z bardziej heroicznych zrywów oraz stało symbolem niezłomności w walce o wolność. Choć od 1 sierpnia 1944 roku minęły już całe dekady, pamięć o Powstańcach pozostaje żywa – warszawiacy, ale też przyjezdni z całej Polski, corocznie zbierają się w stolicy, by oddać hołd Powstańcom.

W tym roku miasto zdecydowało się upamiętnić poległych w wyjątkowy sposób. Urząd Miasta Warszawy zaplanował pokaz dronów świetlnych. Widowisko odbędzie się 30 sierpnia o 21.30, a najlepszym miejscem do jego obserwacji ma być nadwiślański bulwar gen. George’a Smitha Pattona.

Będzie to największy pokaz, jaki dotychczas odbył się w Polsce – jeden z większych w Europie. Ma w nim wziąć udział 615 dronów świetlnych, które uformują na warszawskim niebie związane z powstaniem symboliczne figury. Nie bez znaczenia pozostaje oprawa muzyczna – drony wznosić się będą do utworu symfonicznego „Drones Over the City”, który skomponowany został przez syna jednego z powstańców warszawskich, Karima Martusewicza. Dzięki uprzejmości Archiwum Historii Mówionej, podczas pokazu publiczność usłyszy również odtworzone wypowiedzi samych Powstańców.

To pierwszy w naszym kraju tak spektakularny przykład wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych do celów artystycznych. Drony, zazwyczaj kojarzone z przemysłem filmowym, wojskowym czy logistycznym, okazują się być doskonałym narzędziem artystycznej ekspresji – głównie dzięki swojej zwrotności i precyzji. Są w tej roli doceniane na całym świecie, poczynając od Zjednoczonych Emiratów Arabskich, poprzez Stany Zjednoczone, a kończąc na pionierskich w tym zakresie Chinach, gdzie 5 września 2024 roku odbyć się ma bijący dotychczasowy rekord Guinessa symultaniczny lot dronów, w którym udział ma wziąć aż 8100 bezzałogowych statków.

Przez lata tradycyjne formy obchodów rocznic powstania – jak marsze pamięci, rekonstrukcje czy koncerty – odgrywały kluczową rolę w podtrzymywaniu pamięci o walczących. Zastosowanie dronów jako nowoczesnego medium, z pewnością urozmaici tradycyjne formy obchodów, ale co ważniejsze, daje nadzieję na zainteresowanie historią młodszych odbiorców i otwiera drogę do wykorzystania nowoczesnej technologii w służbie pamięci.

Więcej o planowanym pokazie oraz innych obchodach rocznicy Powstania Warszawskiego można przeczytać tutaj: https://www.rp.pl/spoleczenstwo/art40980841-615-dronow-nad-warszawa-w-holdzie-dla-powstancow

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media