TOPR WYKORZYSTAŁ DRON W AKCJI RATUNKOWEJ

2023-01-07 Podziel się artykułem ze znajomymi:
DJI Ars Enterprise

Ratownicy TOPR wykorzystali bezzałogowy statek powietrzny podczas przeprowadzonej na przełomie piątku i soboty akcji ratunkowej. Przez trudne warunki pogodowe dwójka turystów nie była w stanie dotrzeć do schroniska przed zmrokiem. Ratownicy górscy ze względu na złe warunki atmosferyczne i dobry stan potrzebujących pomocy wspinaczy postanowili wstrzymać akcję ratunkową i podjąć ją następnego dnia rano.

Turystom, którzy zostali na noc na szlaku przetrwać pomogło zaopatrzenie dostarczone przez TOPR za pomocą drona. Akcja z wykorzystaniem bezzałogowca zaczęła się koło godz. 22. Mimo porywistego wiatru udało się zrealizować trzy loty, podczas których dokładnie zlokalizowano taterników i dostarczono im pakiety grzewcze, koce termiczne i radio do kontaktu z ratownikami. 

Dostarczona pomoc pomogła wspinaczą przetrwać noc. W sobotę ratownikom udało się dolecieć do potrzebujących pomocy helikopterem i przetransportować ich do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Toprowcy w swoim wpisie na Facebooku – w którym poinformowali o przeprowadzonej akcji ratunkowej z wykorzystaniem drona – przypominają również o trudnych warunkach atmosferycznych panujących w Tatrach i zwracają uwagę na konieczność posiadania odpowiedniego sprzętu i wiedzy do uprawiania turystyki górskiej.

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media