BAYRAKTAR OTWORZY ZAKŁAD W UKRAINIE

2022-08-12 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Turecki producent bezzałogowych statków powietrznych Bayraktar ogłosił, że będzie produkował drony bojowe na terytorium Ukrainy. Tydzień temu ukraiński rząd zatwierdził ukraińsko-turecką umowę w tej sprawie, obecnie trwa proces jej ratyfikacji przez Radę Najwyższą Ukrainy. Turecki producent podjął już działania w celu budowy zakładów produkcyjnych, spółka-córka firmy jest już właścicielem odpowiedniej nieruchomości, na której inwestycja ma powstać. Według doniesień, gotowa jest już także pełna dokumentacja dotycząca powstającej fabryki.

Według ukraińskiego ambasadora w Turcji – Wasyla Bodnara, poza celami politycznymi, budowa zakładów na tych terenach jest bardzo praktyczna, ze względu fakt, że istotna część komponentów niezbędnych do budowy dronów jest pochodzenia ukraińskiego. „Mowa o silnikach i innych częściach zamiennych” – zaznacza. W ostatnim czasie w Polsce miała miejsce zbiórka społeczna w celu zakupu drona Bayraktar dla wojska ukraińskiego. Sukces i wysoka popularność inicjatywy sprawiły, że do dialogu włączył się sam producent, przekazując nieodpłatnie swojego drona na rzecz Ukrainy. Jakiś czas temu, podobną akcję na Litwie rozpoczął także litewski dziennikarz i działacz społeczny, Andrius Tapinas. Również ona zakończyła się sukcesem.

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media