CICHA REWOLUCJA? DRONY, HAŁAS I PRZYSZŁOŚĆ EKOLOGICZNEJ MOBILNOŚCI POWIETRZNEJ

2024-05-10 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Wraz z rozwojem technologii obserwujemy również rosnącą liczbę regulacji dotyczących dronów. Aby równoważyć korzyści płynące z korzystania z dronów z minimalizowaniem ich wpływu na środowisko, stosuje się różnorodne strategie, takie jak strefy zakazu lotów, tzw. geofencing, ograniczenia wysokości, zdalną identyfikację. Agencja Unii Europejskiej ds. Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) jako jedno ze swoich działań przyjęła regulowanie hałasu i zrównoważonego rozwoju dronów.

Prace dotyczące opracowania sposobów redukcji hałasu trwają nieprzerwanie, a ich efekty możemy obserwować już teraz. Agencja opracowała Specyfikacje Techniczne Ochrony Środowiska, które są pierwszą na świecie propozycją w tym zakresie. Dokumenty te wprowadzają jednolite kryteria i procedury oceny hałasu dla wszystkich krajów Unii Europejskiej, które mają zapewnić wysoki poziom ochrony środowiska oraz zminimalizować negatywne skutki hałasu dla zdrowia.

Niezwykle istotny jest również zrównoważony rozwój technologii – dlatego ważne jest monitorowanie tzw. śladu środowiskowego. Zastosowanie czystych źródeł energii, zmniejszanie emisji czy optymalizacja infrastruktury, monitorowanie wpływu na środowisko na każdym etapie życia drona – od produkcji po utylizację. Ustandaryzowane przepisy pozwolą producentom oraz operatorom na podejmowanie świadomych decyzji oraz zapobiegnie zarzutom greenwashingu wynikającym z różnych sposobów podejść do oceny środowiskowej.

Opracowanie przepisów ma również na celu przygotowanie się na wprowadzenie na rynek mobilności powietrznej nowych technologii – takich jak taksówek powietrznych. Specyfikacje dotyczące hałasu i zrównoważonego rozwoju obejmują również technologię miejskiej mobilności powietrznej, takie jak eVTOL (Elektryczny samolot do pionowego startu i lądowania). Stosowanie się do specyfikacji opracowanych przez EASA umożliwi odpowiedzialne wdrażanie nowych technologii, które szybko zyskują na znaczeniu w kontekście powietrznej mobilności.

Po więcej szczegółów zapraszamy na oficjalną stronę EASA: https://www.easa.europa.eu/en/domains/drones-air-mobility/drones-air-mobility-landscape/noise-sustainability

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media