POWOŁANIE POLSKICH WOJSK DRONOWYCH

2024-05-27 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Od kilku lat Polska intensywnie modernizuje swoje siły zbrojne, a jednym z kluczowych elementów tego procesu okazał się rozwój wojsk dronowych.

Powołanie tej jednostki zapowiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, wicepremier i szef MON, w sobotę 25 maja 2024 roku. To część operacji „Tarcza Wschód”, w ramach której umocnione mają być granice wschodnie z Białorusią i Ukrainą. Zgodnie ze słowami ministra, poza Rzeczpospolitą podobną inicjatywę podejmują również Litwa, Łotwa i Estonia.

„To będzie największa w historii operacja umacniania naszego bezpieczeństwa na wschodniej granicy. To będą fortyfikacje, ale przede wszystkim najnowocześniejszy sprzęt. Powołujemy wojska dronowe (…) Zarówno te powietrzne, naziemne, nawodne, i podwodne” – mówił Władysław Kosiniak Kamysz podczas obchodów święta 11. Małopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Zapowiedział, że na cel ten przeznaczone zostaną 2 miliardy złotych.

Na wzrost zainteresowania państw europejskich wykorzystaniem dronów w planowaniu obronności bez wątpienia wpłynęło ich powszechne wykorzystanie w toczącej się za wschodnią granicą Polski wojnie między Ukrainą a Rosją. Stale obecne zagrożenie ze strony Rosji wymusza na państwach wschodniej flanki NATO nieustającą modernizację armii, w tym wzmożoną inwestycję w coraz bardziej nowoczesne rodzaje broni oraz środki obronne.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, obejrzyj ten materiał: https://www.youtube.com/watch?v=cHFWGospx8U

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media