LEGENDA BAYRAKTARÓW – DRONY W ARMII UKRAIŃSKIEJ I ICH PROBLEMY

2024-07-04 Podziel się artykułem ze znajomymi:

Współcześnie drony stały się nieodłącznym elementem działań wojennych, często pełniąc kluczową rolę w konfliktach zbrojnych. Od momentu wybuchu pełnoskalowej wojny w Ukrainie, obie strony – zarówno armia ukraińska, jak i rosyjska – wykorzystują różne rodzaje bezzałogowych statków powietrznych. W służbie armii drony pełnią wszelakie funkcje: sprawdzają się w działaniach wywiadowczych i rozpoznawczych, ale również jako broń ofensywna.

Najbardziej znanym modelem dronu, a jednocześnie symbolem ukraińskiego oporu w wojnie z Rosją, stał się Bayraktar TB2. Ten zaprojektowany w Turcji dron, dzięki nadzwyczajnej skuteczności i możliwości przelatywania nad pozycjami wroga bez ryzyka utraty załogi, okazał się sensacją w początkowej fazie konfliktu. Maszyny mierzą ok. 6,5 m długości oraz ma 12 m rozpiętości. Na ich uzbrojenie składają się laserowo kierowane bomby MAM-L i MAM-C, których niszczycielskie działanie zostało udokumentowane na nagraniach, licznie udostępnianych przez żołnierzy ukraińskich w przestrzeni mediów społecznościowych.

Mimo doskonałych wyników Bayraktarów w pierwszych miesiącach wojny, obecnie nie są już one powszechnie wykorzystywane jako drony szturmowe. W trwającej od sierpnia ukraińskiej ofensywie w Rosji te bezzałogowe statki powietrzne pełnią głównie funkcje rozpoznawcze i wywiadowcze. Powodem jest rozwój rosyjskich wojsk walki radioelektronicznej oraz zintegrowanych systemów obrony powietrznej – model Bayraktar TB2, jako statek dużych rozmiarów i osiągający ograniczoną prędkość, stał się łatwym celem dla wrogich systemów obronnych. Nie jest to równoznaczne z przerwaniem misji Bayraktarów w Ukrainie, jednak liczne straty w dronach poniesione przez armię ukraińską zmusiły walczących do zmiany ich przeznaczenia, jednocześnie burząc legendę, którą otoczony był turecki dron.

By dowiedzieć się więcej o dronach Bayraktar TB2i przeczytać wypowiedzi komentatorów wojennych, przeczytaj artykuł: https://tech.wp.pl/drony-bayraktar-nieskuteczne-w-ukrainie-eksperci-maja-nowy-pomysl,7044356875475776a

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media