START-UP DRONAMICS STWORZYŁ DRONA CARGO

2022-12-27 Podziel się artykułem ze znajomymi:
dronamics.com

Bułgarski start-up, Dronamics opracował bezzałogowy statek powietrzny do przelotów transportowych. Modle Black Swan otrzymał już certyfikat niezbędny dla bezzałogowca do przewozu towarowego w Unii Europejskie, który ma obowiązywać od 2023 r.

Statek skonstruowali dwaj bracia – Konstantin i Svilen Rangelov. Zasięg Black Swan to 2 500 km, maksymalna wysokość to 6 000 m, a masa ładunku wynosi 350 kg. Do startu i lądowania niezbędne są pasy startowe, jednak mogą być one krótkie i nieutwardzane, jest to możliwe dzięki stałemu skrzydłu maszyny. Statek zasilany będzie ekologicznym paliwem lotniczym.

Dron przypomina niewielki samolot transportowy, z tą różnicą, że nie jest wyposażony w kabinę pilotów. Oszczędność wynikająca z braku obsługi szacunkowo sięga nawet 50 % kosztów, w porównaniu z tradycyjnymi samolotami transportowymi tej wielkości.

Współpracę z Dronamics rozpoczęły już takie firmy jak DHL i Hellmann, zdecydowanie giganci na rynku transportowym. Wszystko wskazuje na to, że projekt bułgarskich inżynierów okazał się dużym sukcesem, a drony cargo to zdecydowana przyszłość branży logistycznej.

Strona jest prowadzona w ramach Programu Ministerstwa Edukacji i Nauki - Społeczna Odpowiedzialność Nauki.

Projekt jest wykonywany przez Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Nazwa Projektu: Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyjęty do finansowania w drodze konkursu ogłoszonego w dniu 8 marca 2021 r. przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach programu "Społeczna odpowiedzialność nauki".

Wartość dofinansowania: 235 087,00 zł. Całkowity koszt Projektu: 265.087,00 zł.

Celem projektu jest popularyzacja badań naukowych w zakresie prawa nowych technologii poprzez upowszechnienie wiedzy na temat regulacji prawnych odnoszących się do bezzałogowych statków powietrznych – dronów – w szczególności ich eksploatacji, projektowania, obowiązków operatorów i pilotów oraz wiedzy na temat obowiązków podmiotów publicznych w zakresie elektromobilności i mechanizmów wsparcia użytkowników.

Kierownik projektu: dr Maciej Szmigiero

Informacje

Prawo nowych technologii - drony, elektromobilność. Innowacja, rozwój, bezpieczeństwo.

Skontaktuj się z nami: m.szmigiero@uksw.edu.pl

Social Media